6 клас. Узагальнення:Будова та життєдіяльність організмів
- Юлія Титаренко
- 19 трав. 2020 р.
- Читати 1 хв
УЗАГАЛЬНЕННЯ. БУДОВА ТА ЖИТТЄДІЯЛЬНІСТЬ ОРГАНІЗМІВ.
Живу природу досліджує біологія (разом це цілий комплекс наук: ботаніка (вивчає рослини), мікологія (гриби), мікробіологія (бактерії та інші мікроскопічні організми).
Нашу планету населяє майже 2 млн видів бактерій, грибів, рослин, тварин (першими організмами на нашій планеті були бактерії та ціанобактерії, за тривалий час організми постійно розвивалися, пристосовувалися до різних умов середовища проживання, з'являлися нові види й зникали деякі старі види, у результаті організми ускладнювали свою будову й функції, зростала кількість видів).
Клітина є одиницею будови та життєвих функцій різноманітних організмів: від бактерій до квіткових рослин чи людини. Бактерії та ціанобактерії найбільш просто організовані істоти, переважно одноклітинні, їхні клітини оточені більш або менш щільною оболонкою, вони не мають ядра (прокаріоти) та деякі багатьох органел (мітохондрій, хлоропластів, вакуоль).
Проте їхні клітини здійснюють усі процеси життєдіяльності:
- багато видів здатні до руху,
- живляться (ціанобактерії, зелені та пурпурні бактерії здатні до фотосинтезу - автотрофи, інші – гетеротрофи),
- дихають (вбирають кисень),
- отримують енергію за рахунок дихання або бродіння (у безкисневому середовищі),
- здатні до розмноження (найчастіше поділом клітини навпіл, несприятливі періоди клітини бактерій можуть переживати у вигляді спор або цист).


コメント